Auto roku 2019 odstartovalo na plné obrátky

Přesně 25.10. odstartoval již 25 ročník ankety Auto roku, kterou vyhlašuje SDA a SAP spolu s klubem Motoristických novinářů a Publicistů. Letos se do ankety nominovalo 23 automobilových novinek.

Anketa Auto roku, ve které si odborná veřejnost volí nejlepší vůz daného ročníku, je pevně zakotvena na českém automobilovém trhu už od roku 1994. První titul českého Auta roku získala Škoda Felicia. Od té doby jsme měli možnost poznat 24 vítězů různých značek rozmanitých kategorií. V posledních letech začínají do výsledků, stejně jako v zahraničí, promlouvat vozy kategorie SUV.

V letošním roce se do ankety Auto roku 2019 nominovalo 23 automobilových novinek, které splňují připravená pravidla. Každý z vozů se musí v daném roce začít prodávat a nesmí jít o facelift či derivát. Letošní rok je specifický množstvím přihlášených elektromobilů – Nissan Leaf, Jaguar i-Pace a Renault Zoe, ale také vozidel kategorie SUV – Audi Q8, BMW X5, DS7 Crossback, Dacia Duster, Honda CR-V, Jeep Wrangler, Mitsubishi Eclipse Cross, Opel Grandland X, Subaru XV, Volkswagen T-Roc, Volkswagen Touareg a Volvo XC40. Navíc zde máme vůz, který na začátku letošního roku získal evropský titul Auto roku, takže uvidíme, jestli ho dokáže potvrdit i v České republice.

Vítězný vůz vybere odborná porota složená z 35 motoristických novinářů ve dvou kolech. První testovací kolo proběhlo 25.10. v prostorách Golf Clubu Hostivař. V následujících týdnech porotci vyberou finálovou pětici, se kterou budou absolvovat další testovací kolo, tentokrát 21.11. v hotelu Palace Cinema. Z těchto pěti finalist vyberou jediného vítěze, který bude vyhlášen 8.1. na tiskové konferenci SDA v hotelu Grandior v centru Prahy. Anketu Auto roku 2019 ještě doplní doprovodné hlasování v anketách Zelené Auto roku a Technologická inovace roku.

A nesmíme zapomenout ani na lajckou veřejnost, která jako vždy hlasuje po boku motoristických novinářů. Pro ní jsou auta rozděleny do několika kategorií, aby z každé z nich vybrali vždy nejlepšího zástupce, který dostane další ocenění. I letos se tak máme na co těšit, protože adeptů na finále, ale také na vítězství může být opravdu hodně a novináři své rozhodování nebudou mít lehké.