Finálová pětka odtajněna

Necelých čtrnáct dní trvalo, než porota složená z vybraných motoristických novinářů vybrala letošní finalisty ankety Auto Roku 2019. O vítězství se utkají značky BMW, Ford, Kia, Peugeot a Subaru.

Už na začátku bylo jasné, že volba finalistů nebude vůbec jednoduchá. Na startovní čáru se totiž postavilo hned 23 zásadních automobilových novinek letošního roku, a to hned v několika různých kategoriích. Ve výběru nechyběl například atraktivní elektrický Jaguar I-pace, kupé-SUV Audi Q8, na český trh navrátivší se značka DS s modelem DS7 Crossback nebo vítěz evropské ankety Auto roku 2018 Volvo XC40.

Do finále se však dostala úplně jiná pětice nominovaných vozů. Trošku překvapením může být posun pouze jediného zástupce kategorie SUV. V tomto případě jde o novou generaci velkého SUV BMW X5, který byl dokonce při prvních jízdách nejvytíženějším vozem. Do soubojů o titul Auta Roku 2019 se dostalo také Subaru se svou novou generací kompaktního crossover XV, na kterém většina motoristických novinářů oceňuje skvěle postavený podvozek. Tuto dvojici nakonec ve finálové pětici doplní trojice klasických osobních vozů, v podobě dvou hatchbacků Ford Focus a Kia Ceed a nakonec také nová generace Peugeotu 508, která přichází s novou karosérií Fastback.

Pětice vybraných vozů ukazuje, že rozhodování nebude jednoduché ani v následujícím kole, kde již půjde o celkového vítěze. Na to má však odborná porota dostatek času, protože vyhlášení vítěze ankety Auto roku 2019 bude těsně po novém roce 8.1.2019 v hotelu Grandior.