Auto roku se chystá do finále

Letošní anketa Auto roku 2020 pomalu směřuje do svého finále. Odborná porota má za sebou obě testovací kola a podle předpokladů složení finalistů vzbuzuje vzrušené debaty.

Letošní ročník ankety s dlouhou tradicí a věhlasem, ke které na konci roku upínají svoji pozornost automobilky i motorističtí novináři, přináší mnohá překvapení. Odborná porota složená z 35 motoristických novinářů dostala v prvním kole možnost otestovat 22 automobilových novinek, které se v letošním roce dostaly na český trh. Překvapením byla rozmanitost kategorií i pohonů, protože kromě oblíbených crossoverů se letos v nominacích ukázalo několik hybridů, jeden elektrický vůz, ale také tradiční zástupci osobních vozů od malých aut, až po vyšší střední třídu. Nechyběl jeden pickup a z řady určitě vystupovalo Suzuki Jimny, jako pokračovatel automobilové legendy a zástupce tradičních off-roadů. Po nějaké době se na scénu vrací automobilka Hyundai, která se vrátila do SDA a do letošního ročníku přihlásila sportovně laděný fastback i30 N Performance.

První kolo testovacích jízd ankety Auto roku 2020 našlo opět útočiště v krásném areálu Golfu Hostivař, který je zároveň partnerem ankety. Novinkou letošního roku bylo rozdělení testovacích jízd do dvou dnů z důvodu většího komfortu a možnosti otestovat všechna nominovaná auta. K prvním jízdám dorazilo na 23 z 35 nominovaných motoristických novinářů, kteří zvládli udělat na 232 testovacích jízd. V největší permanenci bylo Suzuki Jimny, Mitsubishi ASX, BMW řady 3 a také Mazda CX-30. V průběhu měsíce listopadu došlo na hlasování, ve kterém novináři vybrali pětici finalistů, postupujících do dalšího kola. Tentokrát se však sešla dvojice, která měla shodný počet hlasů a díky tomu se rozšířilo finále na šest zástupců v podobě BMW řady 3, Peugeot 208, Kia XCeed, Mazda CX-30, Suzuki Jimny a Škoda Kamiq.

Ve čtvrtek 21.11. proběhlo druhé kolo testovacích jízd v hotelu Park Holiday v Praze – Benicích, kde se finálová šestice představila znovu vybraným porotcům. Tentokrát dorazilo 16 motoristických novinářů, aby si vybrané finalisty porovnaly a mohli si udělat obrázek o následném pořadí, které se stane hlavní prvkem slavnostního vyhlášení Auta roku 2020. To proběhne 8. ledna nového roku v multifunkčním centru Cubex na Pankráci, kam by mělo dorazit až 200 pozvaných hostů z řad novinářů, zástupců automobilek a ministerstev.

Na obou testovacích jízdách nechyběli ani zástupci partnerů akce, kteří mají propojení s automobilovým světem. Například společnost Alcar, největší dodavatel litých a ocelových kol v České republice, Nacházel s.r.o. – importér maziv Rymax pro automobilový průmysl a Vincario, specialista na dekódování VIN čísla karosérie, kteří prezentovali své produkty zástupcům médií i automobilek.