Auto roku v ČR je poprvé elektrické! Porota zvolila jako vítěze BMW i4

Může to znít jakkoli divoce, ale prestižní tuzemská anketa Auto roku 2021/2022 v ČR a její doprovodná část Eko auto roku mají své letošní vítěze, přičemž oba jsou na plně elektrický pohon. Zatímco hlavní soutěž vyhrálo BMW i4, titul nejlepšího ekologického vozu si odváží KIA EV6.

Prestižní tuzemská anketa Auto roku organizovaná Svazem dovozců automobilů (SDA) má nejspíše i díky letošnímu dvojročníku překvapivé vítěze. Mezi necelou čtyřicítkou modelů nominovaných do hlavního klání nakonec vzešlo šest finalistů, které odborná porota složená ze zkušených motoristických žurnalistů hodnotila v řadě aspektů – od designu po užitkovost.

Vítězem a nositelem titulu Auto roku 2021/2022 v ČR je BMW i4, čímž mnichovská automobilka navázala na svůj triumf s BMW řady 3, jež dominovalo v anketě Auto roku 2020.

Druhá pozice patří nové generaci technicky přepracovaného Subaru Outback. Vůz část porotců zaujal zejména modernizovanou CVT převodovkou a zážehovým 2,5litrovým atmosférickým plochým čtyřválcem.

Překvapivě až na bronzové příčce se umístila Škoda Fabia čtvrté generace. Té teoreticky mohlo „uškodit“ sloučení anket 2021 a 2022, protože zatímco BMW i4 je velmi žhavou novinkou, čtvrtá Fabia si svůj debut odbyla už v květnu minulého roku.

Na čtvrtém místě nakonec zakotvila hranatá Astra od Opelu, která porazila pátý Peugeot 308 a šestou Dacii Jogger. Zbylé modely byly rovněž solidní, ale na bednu to zkrátka nestačilo.

PořadíAuto roku 2021/2022
1. místoBMW i4
2. místoSubaru Outback
3. místoŠkoda Fabia
4. místoOpel Astra
5. místoPeugeot 308
6. místoDacia Jogger

Co se týče rozstřelu mezi patnáctkou elektrifikovaných automobilů, bojujících o titul Ekologické roku 2021/2022, tak zde získala prvenství KIA EV6, zatímco na druhém místě se umístilo BMW i4 (ano, vítěz hlavní ankety), přičemž bzučící trojici uzavřela Škoda Enyaq.

PořadíEkologické auto roku 2021/2022
1. místoKIA EV6
2. místoBMW i4
3. místoŠkoda Enyaq

Vedle odborného hodnocení probíhala ještě anketa pro širokou veřejnost, kde mohl každý hlasovat pro svého vybraného favorita dostupného na českém trhu. Tedy teoreticky mohl zvítězit i model, který se do Česka dostává formou individuálního dovozu.

Seznam byl skutečně rozsáhlý a rozdělený do několika kategorií, nicméně největší sympatie veřejnosti získala japonská Toyota, jež zvítězila ve třech kategoriích, stíhaná německou Audi.

Auto roku 2021/2022Hlasování veřejnosti
Malé a mini vozyToyota Yaris Cross
Vozy nižší střední třídy Opel Astra
Vozy střední třídy Subaru Outback
Vozy vyšší střední a luxusní třídyAudi e-tron GT
Malá SUV a crossoveryMazda MX-30
Střední SUV a crossoveryŠkoda Enyaq
Velká SUVAudi Q8
MPVVolkswagen Multivan
Vozy sportovníToyota GR Yaris
Pick-upToyota Hilux

Účast ve veřejné anketě byla motivována věcnými cenami, přičemž hlavní výhrou je jako tradičně zapůjčení vítězného vozu primární ankety Auto roku na celý rok. Jeden šťastlivec se tedy může těšit na to, že si po dobu 365 dnů bude moci užívat jízdních Vlastností elektrického BMW i4.

Autor textu: www.garaz.cz

Vyhlašovatelem ankety Auto roku 2021/22 je Svaz dovozců automobilů.

Partnery ankety Auto roku 2021/22 jsou Alcar, Cubex Centrum Praha, které získalo ocenění dle soutěže 9th Global Eventex Awards – nejlepší nové venue na světě v roce 2019, Vincario, Race Day, O-Run a Autos EU.

Hlavním mediálním partnerem je Garáž.cz. Mediálními partnery magazin Faster a Automakers.