Honda Civic e:HEV přesvědčivě ovládla anketu Auto roku 2023

Aktuální ročník ankety Auto roku 2023 v České republice přinesl těsné bodové rozdíly, Honda Civic ovšem zvítězila s jasným náskokem.

Letošní ročník ankety Auto roko 2023 v České republice přinesl několik novinek, které anketu více přiblížily systému volby COTY – Evropského auta roku. Nominaci do poroty přijalo 20 odborných novinářů, kteří v úvodních týdnech roku ve dvou kolech vybíralo nejlepší nové auto dostupné na českém trhu.

Do prvního kola bylo přihlášeno celkem 26 vozů a každý porotce na základě testovacích jízd s nominovanými vozy vybral pětici finalistů. Díky bodové rovnosti u vozů na pátém místě nakonec do finále postoupilo šest vozů Ve druhém kole porotci mezi finalisty rozdělovali celkem 25 bodů, přičemž maximálně mohli jednomu vozu přidělit 10 bodů a vzhledem k tomu, že finalistů bylo šest, mohl jeden z vozů obdržet i nulu.

Sčítání bodů druhého kola volby ukázala jednak různorodost volby jednotlivých porotců a tím i velice těsné bodové rozdíly mezi jednotlivými vozy – o druhé místo se dokonce dělí dva vozy se stejným bodovým ziskem – a jednak převahu Hondy Civic e:HEV, která svými vlastnostmi oslovila prakticky všechny porotce do jednoho a i díky tomu svým soupeřům v pořadí výrazněji odskočila.

Při slavnostním vyhlášení ankety v Tower Parku na pražském Žižkově ocenění pro vítěze převzal Petr Skála, obchodní ředitel společnosti Honda Motor Europe Ltd. obchodní složka ČR. Hlavní cenu mu předal ministr dopravy Martin Kupka, který přijal pozvání na slavnostní vyhlášení a aktivně se zapojil i do živé diskuse na téma připravované normy Euro 7.

Auto roku 2023 v České republice

  1. Honda Civic e:HEV 123 bodů
  2. BMW X1 a Volkswagen ID. Buzz 83
  3. Renault Megane E-Tech 79
  4. Peugeot 408 75
  5. Ford Ranger57