Autem roku 2024 v České republice je Mercedes-Benz třídy E

Ministr dopravy Martin Kupka předal při slavnostním vyhlášení v Kongresovém centru Praha cenu pro vítěze jubilejního 30. ročníku ankety Auto roku v České republice. Podruhé v historii se jím stal vůz značky Mercedes-Benz, nová Třída E tak navázala na úspěch modelu SLS AMG z roku 2011.

Odborná porota složená z 20 předních českých motoristických novinářů reprezentujících široké spektrum čtenářů, diváků a posluchačů vybrala celkového vítěze ankety z pětice finalistů. Nové Auto roku v České republice dalo ve své volbě na první místo hned devět porotců, v případě druhého BMW řady 5 to bylo šest porotců. Vyrovnané to bylo i na dalších pozicích – třetí, čtvrtý a pátý automobil v pořadí dělilo pouhých 12 bodů. A že to porotci neměli vůbec jednoduché, o tom svědčí i fakt, že pouze tři z nich ve své volbě udělili některému z vozů maximální počet 10 bodů.

Systém volby kopíruje model volby evropského Auta roku, které rovněž volí výhradně odborná porota ve dvoukolovém režimu. O titul Auto roku 2024 v České republice se ucházelo celkem 21 vozů nově uvedených na český trh v roce 2023. Porotci ve své volbě zohledňovali celou řadu atributů – technické inovace a technologickou vyspělost vozu, bezpečnost, vliv na životní prostředí a hospodárnost provozu, jízdní vlastnosti, poměr hodnoty a ceny, design, komfort nebo výkonnost – přičemž hlavními faktory hodnocení byly úroveň technických inovací a získaná hodnota za vynaložené peníze.

Auto roku 2024 v České republice

Mercedes-Benz třídy E           132 bodů

BMW řady 5                              118

Subaru Crosstrek                     90

Kia EV9                                      82

Hyundai Ioniq6                        78